Menu Close

Maškare i predstava „Klaun koji je izgubio osmijeh“

Doba je maškara, poklada, fašnika… vrijeme je to maskiranja, ludih zabava i starinskih običaja. Ljudi od davnina vjeruju da ih maske štite, ljudi su maskiranjem nekada davno pokušavali dozvati i odobrovoljiti bogove, maskama su se štitili od nesreća, prirodnih nepogoda, loše sreće – svega lošeg što ih može snaći i čega se boje.

U doba maškara djetetu treba dati priliku da na različite načine iznese svoje strahove i agresivne porive, te da simbolično ovlada onim što ga plaši, zbunjuje, koči i zaustavlja. Pobijediti simbolično moć vještice, moć batine, odraslih, moć straha, te ovladati njima i ismijati ih, svrha je mnogih igara i aktivnosti u doba maškara. Time se dijete lišava neugodnih osjećaja, krivice, strahova.

Na Poklade je djetetu dopušteno iskazivati u naglašenom i preuveličanom obliku zamisao o osobnoj moći nad drugima i o osobnoj snazi. Naoko nekreativno maskiranje dječaka u različite likove iz crtanih filmova, stripova, djevojčice u princeze, balerine ili dobre vile opredmećuje djetetovu potrebu za stjecanjem samopouzdanja prerušavanjem u ono što predočuje moć za svako dijete. Za nekoga je to snaga, za nekoga ljepota, dobrota. Za svako dijete je siguran znak moći da makar simbolično može “istući” vješticu, vuka, strašni lik ili bilo koju drugu personifikaciju zla.

Igrom je moguće pobijediti ono što plaši i zbunjuje, simboličnu moć vještica, mraka ili “strašnih” životinja. Porazgovarajte o djetetovom strahu, potaknite dijete da kaže čega se sve boji, da nacrta, pružite mu pri tom podršku, pokažite razumijevanje, ispričajte mu svoje strahove kada ste bili mali i kako ste ih pobijedili. Pokladnim igrama i prerušavanjem dijete stječe samopouzdanje, emocionalnu sigurnost, spontanost i kreativnost izražavanja. Treba mu dati do znanja da ima zaštitu odraslih ako zatreba i da se veselimo zajedno.

Mi smo maškare obilježili predstavom za djecu „Klaun koji je izgubio osmijeh“ u izvedbi naših odgojiteljica. Po završetku predstave djeca su zaplesala, uživala u svojim kostimima i dobro se zabavila.

Povezane vijesti