Menu Close

Poticanje senzomotorike u „Žabicama“

Putovi do iskustva vode preko osjetila. Vanjska osjetila prikupljaju senzorne informacije iz okoline: osjetilo dodira (taktilno), vida (vizualno), sluha (auditivno), njuha (olfaktorno) te okusa (gustativno).

Ovih dana, u skupini ”Žabice”, djeca istražuju i eksperimentiraju s taktilnim podražajima. Što je mekano, glatko, grubo, hrapavo?

Što time radimo? Osjetljivost površine tijela na dodir i pritisak naziva se taktilnom osjetljivošću. Kada taktilni sustav dobro radi, djeca se osjećaju sigurnima i dovoljno organiziranima u svojim tijelima da bi mogla pozitivno odgovoriti na sve ostale osjetne informacije s kojima se svakodnevno susreću.

Istraživanjem trodimenzionalnih materijala i njihovom manipulacijom, dijete stječe kvalitetna senzorička iskustva. Mogućnost isprobavanja i istraživanja određenih materijala od najranije dobi, stvara temelje za njihovo korištenje kasnije. 

Povezane vijesti