Godišnji odmori polako su počeli. Nek su već na odmoru dok se ostali tek pripremaju. U svijetu u kojem je sve postalo ubrzano, gdje nas svakodnevne obveze često udalje od jednostavnih trenutaka s djecom, ljeto dolazi kao poziv na prisutnost, povezivanje, usporavanje svakodnevice i stvaranje uspomena koje traju cijeli život. Ne treba vam skupo putovanje ili savršen plan – ono što djeca pamte su osjećaji, zajednički trenuci i osjećaj da su viđeni i voljeni.
Djeca u ranoj dobi uče kroz igru, pokret i odnos, stoga je važno omogućiti djetetu da istražuje, pita, doživljava i osjeća, dakako uz sigurnu i podržavajuću odraslu osobu uz sebe. Kada govorimo o podržavajućem ili emocionalno dostupnom roditelju, taj se pojam odnosi na sposobnost odraslog da prepozna djetetove potrebe, emocionalno ih validira i reagira u skladu s razvojnim mogućnostima djeteta.
Evo nekoliko ideja kako provesti ljeto s djetetom na smislen, zabavan i blizak način:
1. Usporite i budite prisutni
Ljeto ne mora biti ispunjeno stalnim aktivnostima. Djeci treba vrijeme za dosadu, igru i spontanost. Dovoljno je da ste tu – mentalno i emocionalno. Igranje u pijesku, zajedničko zalijevanje vrta, poslijepodnevna limunada u hladu… Male stvari grade veliku povezanost.
2. Uvedite male ljetne rituale
Djeca vole ponavljanje jer im ono pruža sigurnost. Uvedite “večeri igara”, “jutarnje piknike”, “tjedan bez ekrana” ili “noć pod zvijezdama”. Ti mali rituali postaju priče koje će djeca nositi sa sobom godinama.
3. Istražujte zajedno prirodu
Bilo da ste na moru, u šumi ili parku, priroda je savršeno igralište. Boravak na svježem zraku ne doprinosi samo tjelesnom zdravlju. On potiče razvoj grube motorike, senzorne integracije ali i regulaciju emocija, pažnju i samostalnost. Priroda stimulira sva osjetila, poziva na igru i istraživanje, bez unaprijed zadanih rješenja. Igre u prirodi povezane su s višim razinama samoregulacije i nižim razinama stresa kod djece. Djeca u takvim situacijama samoinicijativno komuniciraju i surađuju s drugom djecom.
Aktivnosti koje podržavaju razvoj:
-Istraživačke šetnje: promatranje kukaca, oblaka, tragova, boja i zvukova u prirodi potiče prirodnu znatiželju i kognitivni razvoj.
-Igre vodom i pijeskom: razvijaju taktilnu percepciju, finu motoriku i simboličku igru.
-slobodna igra u parku ili šumi: jača tjelesnu koordinaciju, socijalne vještine i slobodno donošenje odluka.
Iskoristite prirodne resurse koje nudi naš grad i bliža okolica: provedite dan na plaži na otoku Adi ili u park šumi Adica, otiđite u Adrenalinski park… Park prirode Kopački rit jedno je od najvećim močvarnih područja u Europi a od Vukovara do njega stižete za manje od sat vremena. Osim što pruža vizualno očaravajući doživljaj, obiluje raznolikim biljnim i životinjskim svijetom koji djecu potiče na istraživanje i učenje kroz iskustvo. Posjetite edukacijsko- turistički centar, provozajte se vlakićem i brodom.
4. Zajednički stvarajte
Kada temperature porastu dom može postati prostor za kreativnu igru i mirnije aktivnosti. Unutra vlastitog doma djeca razvijaju finu motoriku, maštu, jezik i emocionalnu ekspresiju. Čitanjem ii propovijedanjem djeci razvijate fonološku svijest, empatiju i pažnju te bogatite vokabular. Djeca kroz priče uče razumijevati emocije, odnose i pravila svijeta, te ništa manje važno, prilikom čitanja razvijate bliskost i povezanost s djetetom.
Izrađujte kućice od kartona, koristite prirodni materijal koji ste našli u prirodi; koristite senzornu obradu s likovnim izražavanjem. Zajedno kuhajte, pravite kolače i sladoled. Zajedničko kuhanje ili priprema obroka potiče matematičke vještine koje uključuju brojenje, mjerenje, slijed radnji i suradnju. Djeca uživaju kad su dio procesa, a još više kad nešto rade s vama. Radno praktične aktivnosti pridonose stvaranju osjećaja pripadnosti i zajedništva. Ne mora biti savršeno – cilj je stvaranje, ne rezultat.
5. Učite kroz igru
Povedite djecu na tržnicu i dopustite im da biraju voće i povrće. Dajte im novac neka sami plate što ste odabrali. Zajedno brojite školjke na plaži. Igrajte se trgovine ili “malih znanstvenika” kod kuće. Obiđite Muzej Vučedolske kulture i upoznajte dijete s bogatom poviješću našeg kraja… Učenje ljeti ne mora biti formalno – neka bude spontano, veselo i bez pritiska.
6. Stvorite male avanture
Ništa ne oživljava dječju maštu kao avantura – i ne mora uključivati putovanje. Napravite kamp u dnevnom boravku, prespavajte u šatoru u dvorištu, krenite biciklom do obližnje šume ili čak na vožnju kajakom ili kanuom. Otočki Virovi izvrsno su i edukativno mjesto za mini izlet. Osim što su geografski blizu nude pregršt aktivnosti koje će Vaše dijete obožavati: bicikliranje, pecanje, poučne staze, quad avantura…
7. Razgovarajte i slušajte
Pitajte dijete kako se osjeća, što mu se svidjelo danas, što bi htjelo raditi sutra. I slušajte ga bez žurbe. Ljeto je pravo vrijeme za jačanje odnosa – kroz iskrene razgovore, smijeh i zajedničke tišine.
8. Neka ljeto bude bez stresa
Ne morate sve stići. Nisu potrebni ni skupi izleti ni savršeno isplanirani dani. Dovoljno je vaše prisustvo i otvorenost da ljeto učinite posebnim – za vas i vaše dijete.
Na kraju, najvažnije što djetetu možete dati ovog ljeta je osjećaj da je voljeno, važno i prihvaćeno. Sve drugo – igre, izleti, sladoledi – samo su ukrasi na toj temeljnoj povezanosti.
Sretno vam ljeto – ispunjeno ljubavlju, smijehom i trenucima koje ćete zajedno pamtiti.
Marija Oluić, odgojitelj mentor