Menu Close

Održavanje osobne higijene

Osobna higijena je vrlo važna kako bismo održavali svoje zdravlje. Osobna higijena uključuje održavanje čistoće ruku, kose, brade i brkova, zubi i ostalih dijelova tijela, odjeće i obuće te higijenu životnog prostora.

Redovito i pravilno održavanje higijene ruku prva je i vrlo učinkovita mjera za zaštitu i sprječavanje širenja zaraznih bolesti koje se prenose nečistim rukama u kontaktu s drugim osobama, životinjama ili zagađenim predmetima. 

Ruke se pravilno peru toplom vodom i sapunom, a zatim ispiranjem pod mlazom vode i sušenjem. Ruke obavezno treba prati: prije i nakon konzumacije jela, nakon obavljanja nužde, nakon brisanja nosa, kašljanja ili kihanja, poslije kontakta s bolesnom osobom, prije i poslije njege novorođenčeta, nakon dodirivanja životinja i listanja novina, prije i nakon pripremanja hrane te nakon čišćenja i bacanja otpada.

Odjeća također igra važnu ulogu u osobnoj higijeni. Odjeću treba redovito prati kako bismo uklonili bakterije i neugodne mirise. Odjeća treba biti prilagođena godišnjem dobu. Treba izbjegavati posuđivanje i korištenje tuđe odjeće.

Obuća ne smije biti tijesna jer pri hodu mogu nastati žuljevi, dok u prevelikoj obući korak postaje nesiguran. Nošenu obuću ne treba posuđivati ni dijeliti s drugom osobom. Obuća se mora redovito prozračivati i čistiti.Imajte na umu kako djeca uče od vas, poslužite djeci kao primjer, objasnite im koliko je važna osobna higijena. Prenesite djeci osnovne higijenske navike i tako ih naučite zaštititi svoje zdravlje i zdravlje drugih.

Djeci možete pročitati slikovnice iz serije Higijena, izdavača Evenio; Mrljek i Prljek – serija o higijeni.

Povezane vijesti